Siemens WG56G2Z1GB 10kg 1600 Spin Washing Machine - White
£899.00
Out of Stock
Call 01542 882736 for Availability
Call 01542 882736 for Availability
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242003960813
The Siemens WG56G2Z1GB extraKlasse WG56G2Z1GB 10kg 1600 Spin Washing Machine in White is a high-capacity and high-performance appliance designed to make laundry day a breeze. With a large 10kg capacity, it can easily handle large loads of laundry, making it perfect for families or households with heavy laundry needs. The 1600 spin speed ensures that clothes come out of the washer drier, reducing drying time and energy consumption.
- 10kg capacity - ideal for large households or families
- 1600 spin speed - helps to reduce drying time and energy consumption
- Multiple wash programs - offers a variety of options for different types of laundry
- Energy efficient - A+++ energy rating helps to save on energy costs
- Delay start - allows you to set the washer to start at a convenient time
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| GTIN | 4242003960813 |
| Model Number | WG56G2Z1GB |
| Colour | White |
| Water Supply | cold |
| Key Feature 2 | Rapid cycles 15/30 |
| Key Feature 1 | VarioSpeed |
| Key Feature 3 | stainRemoval system |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick Wash Option | Yes |
| Product Type | Washing Machine |
| Power Consumption | 0.51 W |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level | 74 dB |
| No. of Programmes | 7 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 78.5 kg |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 52 L |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 79.5 kg |
| Shipping Width | 65.3 cm |
| Shipping Depth | 69.1 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Speed | 1600 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Touch Control |
| Door Opening Angle | 165° |
| Depth | 59 cm |
| Depth with Door Open | 107.3 cm |
| Digital Inverter Motor | BLDC |
| Additional Information | Reload Function, Quick wash time : 15/30 mins, Unbalance sensor, Continuous start delay |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | VarioSpeed, Rapid cycles 15/30, stainRemoval system |
| Colour Group | White |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED Digital |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 59cm |
| Energy Label | A |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
Write Your Own Review

