Siemens KF96RSBEA French GlassDoor American Style Fridge Freezer
£3,559.00
Out of Stock
Call 01542 882736 for Availability
Call 01542 882736 for Availability
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242003915349
Introducing the Siemens KF96RSBEA French GlassDoor American Style Fridge Freezer - an exceptional addition to your kitchen. Experience the perfect blend of style and functionality with this top-of-the-line appliance. With its sleek design and advanced features, this fridge freezer offers ample storage space and innovative cooling technology to keep your food fresh for longer. Discover the convenience of its French GlassDoor, allowing you to easily access your favorite items without opening the entire fridge. Trust Siemens for superior quality and craftsmanship. Upgrade your kitchen with the Siemens KF96RSBEA French GlassDoor American Style Fridge Freezer today.
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| GTIN | 4242003915349 |
| Model Number | KF96RSBEA |
| Colour | Black |
| Key Feature 2 | Built-in bottle drawer |
| Key Feature 1 | French door design |
| Key Feature 3 | 572L capacity |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Multi Door / American Style |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 171 L |
| Net Refrigerator Capacity | 401 L |
| Net Total Capacity | 572 L |
| Number of Freezer Shelves | 0 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Thermostat Available | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 195.5 kg |
| Shipping Height | 183 cm |
| Shipping Weight | 206 kg |
| Shipping Width | 99.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 73.6 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 73.6 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | LED light - Ample, even lighting helps you check what’s in your fridge faster. |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 183 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | French door design, Built-in bottle drawer, 572L capacity |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 14 kg |
| Product Dimensions | 183cm x 90.5cm x 73.6cm |
| Energy Label | E |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
Write Your Own Review

