Experience premium home entertainment with the Metz 55MRF6000ZUK 55" 4K DLED Smart TV. This sleek and stylish TV delivers stunning picture quality and immersive sound to elevate your viewing experience.
Key Features:
  • 55" 4K DLED display for crisp, clear visuals
  • Smart TV functionality for access to streaming services and apps
  • High-quality sound system for immersive audio
  • Sleek and stylish design to complement any home decor
  • Multiple connectivity options including HDMI and USB ports
More Information
Manufacturer Metz
GTIN 4057313024731
Model Number 55MRF6000ZUK
Colour Black
Key Feature 4 Eco-Friendly - Enjoy quality without excess waste
Key Feature 2 Smart TV Access - Enjoy all your favourite apps
Key Feature 1 4K DLED Display - Experience unparalleled clarity
Key Feature 3 High Dynamic Range - Immerse in vibrant colours
Product Category Group CE
Product Type TV
Scan Format Digital
Operating System Roku
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 3
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Type of Antenna Terrestrial
Width with Stand 122.6 cm
Wi-Fi Yes
Weight 9.6 kg
Wireless LAN Yes
Warranty Information *receipt of purchase must be kept to support any claim.
Shipping Height 84 cm
Shipping Weight 13.5 kg
Shipping Width 14.5 cm
Smart TV Yes
Shipping Depth 133.5 cm
Screen Technology Direct LED
Standard Refresh Rate 60Hz
Depth 8 cm
Depth with Stand 25 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Height with Stand 77.4 cm
Headphone Yes
Horizontal Viewing Angle 178 /178
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 60Hz
HDMI Yes
HDMI Version HDMI2.1
Colour Group Black
Product Range 55 to 64 inch LED 4K UHD Televisions
Width 122.6 cm
Height 71.3 cm
Product Dimensions 71.3cm x 122.6cm x 8cm
Freely Yes
Energy Label F
Is On Display false
Is Soft Bundle No
Write Your Own Review
You're reviewing:Metz 55" 4K DLED Smart TV - Premium Home Entertainment