  • 32-inch display with 2K resolution for crisp and clear images
  • DLED technology for enhanced brightness and contrast
  • Smart TV functionality for access to streaming services and apps
  • Sleek black design that will complement any living space
  • Multiple connectivity options including HDMI, USB, and Wi-Fi
More Information
Manufacturer Metz
GTIN 4057313024755
Model Number 32MTF6000ZUK
Colour Black
Key Feature 4 VOD Players - Netflix, Prime & more
Key Feature 2 Freely - Watch more, pay nothing
Key Feature 1 Lightning Quick - No waiting around
Key Feature 3 USB Timeshift - Pause & play live TV
Product Category Group CE
Product Type TV
Scan Format Digital
Operating System Roku
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 3
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Type of Antenna Terrestrial
Width with Stand 71.5 cm
Wi-Fi Yes
Weight 3.33 kg
Wireless LAN Yes
Warranty Information *receipt of purchase must be kept to support any claim.
Shipping Height 49.5 cm
Shipping Weight 4.95 kg
Shipping Width 12.1 cm
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
Shipping Depth 76.7 cm
Screen Technology Direct LED
Standard Refresh Rate 60Hz
Depth 7 cm
Depth with Stand 17.7 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology DLED
Height with Stand 46.6 cm
Headphone Yes
Horizontal Viewing Angle 178 /178
Maximum Resolution HD
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 60Hz
HDMI Yes
HDMI Version HDMI2.1
Colour Group Black
Product Range 32 to 42 inch LED Full HD Televisions
Width 71.8 cm
Height 42.6 cm
Product Dimensions 42.6cm x 71.8cm x 7cm
Freely Yes
Energy Label E
Is On Display false
Is Soft Bundle No
Write Your Own Review
You're reviewing:Metz 32" 2K DLED Smart Television - Stylish Black Design