Zenith ZICSD473 54cm 70/30 Manual Integrated Fridge Freezer
£399.99
Rapid local delivery Available
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842613272
The Zenith ZICSD473 54cm 70/30 Manual Integrated Fridge Freezer offers optimal storage solutions for your kitchen. With its integrated design, this fridge freezer seamlessly blends into your cabinetry, creating a sleek and modern look. Boasting a spacious interior, it provides ample room to organize and preserve your groceries. The 70/30 split design allows for easy access to both the fridge and freezer compartments. Equipped with manual controls, you can easily adjust the temperature settings to suit your needs. Experience convenience and functionality with the Zenith ZICSD473 54cm 70/30 Manual Integrated Fridge Freezer.
| Manufacturer | Zenith |
|---|---|
| GTIN | 8690842613272 |
| Model Number | ZICSD473 |
| Colour | White |
| Key Feature 2 | Reversible doors |
| Key Feature 1 | Tempered Glass Safety Shelves |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 78 L |
| Net Refrigerator Capacity | 193 L |
| Net Total Capacity | 271 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 56 kg |
| Shipping Height | 187 cm |
| Shipping Weight | 60.8 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Material | Metal |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Additional Information | Ice Cube Tray |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 177.5 cm |
| Features | Tempered Glass Safety Shelves, Reversible doors, LED lighting |
| Product Dimensions | 177.5cm x 54cm x 54.5cm |
| Energy Label | E |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
Write Your Own Review
