Siemens KI87VVFE0G 54.1cm 70/30 Integrated Fridge Freezer
£859.00
Out of Stock
Call 01542 882736 for Availability
Call 01542 882736 for Availability
- Energy EfficiencyE
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242003886298
Looking for a reliable and efficient integrated fridge freezer? Discover the Siemens KI87VVFE0G 54.1cm 70/30 model. With its spacious design and advanced cooling technology, this appliance ensures optimal freshness and organization for your groceries. With its integrated design, it seamlessly blends into your kitchen decor. Explore the Siemens KI87VVFE0G for a convenient and stylish solution to your refrigeration needs.
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| GTIN | 4242003886298 |
| Model Number | KI87VVFE0G |
| Energy Efficiency | E |
| Colour | N/A |
| Key Feature 2 | LowFrost technology |
| Key Feature 1 | hyperFresh drawer |
| Key Feature 3 | autoAirflow system |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | 70/30 Split Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Freezer Capacity | 70 L |
| Net Refrigerator Capacity | 200 L |
| Net Total Capacity | 270 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 53 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12 hr |
| Split | 70/30 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 55 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 177.2 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | hyperFresh drawer, LowFrost technology, autoAirflow system |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 3.2 kg |
| Product Dimensions | 177.2cm x 54.1cm x 55cm |
| Energy Label | E |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
Write Your Own Review


