Siemens KI86NVFE0G 54.1cm 60/40 Built In Frost Free Fridge Freezer
£979.00
Out of Stock
Call 01542 882736 for Availability
Call 01542 882736 for Availability
- Energy EfficiencyE
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242003896143
Looking for a reliable and efficient built-in fridge freezer? Look no further than the Siemens KI86NVFE0G 54.1cm 60/40 Frost Free Fridge Freezer. With its innovative technology and spacious compartments, this appliance offers optimal storage and preservation for your food items. Say goodbye to manual defrosting thanks to its frost-free feature, and enjoy the convenience of a 60/40 split design. Explore the Siemens KI86NVFE0G and discover a high-quality solution for your kitchen needs.
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| GTIN | 4242003896143 |
| Model Number | KI86NVFE0G |
| Energy Efficiency | E |
| Colour | N/A |
| Key Feature 4 | freshSense |
| Key Feature 2 | autoAirflow |
| Key Feature 1 | noFrost |
| Key Feature 3 | bottleRack |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 76 L |
| Net Refrigerator Capacity | 184 L |
| Net Total Capacity | 260 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 54 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Split | 60/40 |
| Display Type | LED |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 55 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Height (cm) | 177.2 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | noFrost, autoAirflow, bottleRack, freshSense |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Product Dimensions | 177.2cm x 54.1cm x 55cm |
| Energy Label | E |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
Write Your Own Review


