Siemens EX975LVV1E IQ700 90cm Induction Hob
£1,399.00
Out of Stock
Call 01542 882736 for Availability
Call 01542 882736 for Availability
- ColourBlack glass
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242003759783
Siemens EX975LVV1E 90cm flexInduction, dualLightSlider control, 2xFlex + 32 triple, fryingSensor, co
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| GTIN | 4242003759783 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | EX975LVV1E |
| Colour | Black |
| Key Feature 2 | Dual Light Slider control |
| Key Feature 1 | FlexInduction |
| Key Feature 3 | Frying Sensor Plus |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Induction Hob |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Weight | 19 kg |
| Shipping Height | 12.6 cm |
| Shipping Weight | 22.7 kg |
| Shipping Width | 107.4 cm |
| Shipping Depth | 60.3 cm |
| Cooking Element Type | Induction |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 3 Power | 3.7 kw |
| Cooking Element 4 Power | 3.7 kW |
| Cooking Element 2 Power | 3.7 kw |
| Cooking Element 1 Power | 3.7 kw |
| Depth | 52 cm |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Height (cm) | 5.1 cm |
| Features | FlexInduction, Dual Light Slider control, Frying Sensor Plus |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Product Dimensions | 5.1cm x 91.2cm x 52cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
Write Your Own Review

