Nutribullet NBG-200 Portable Blender - Navy Colour
£39.99
Rapid local delivery Available
- Manufacturer Guarantee: 1 year
- EAN: 5060784676681
Nutribullet 02308 NBG-200 Portable Blender - Navy
| Manufacturer | nutribullet |
|---|---|
| GTIN | 5060784676681 |
| Model Number | 02308 |
| Colour | Navy |
| Key Feature 4 | Powerful 100W motor: blend ice, frozen fruit and nuts |
| Key Feature 2 | Convenient on-demand, on-the-go nutrition: Lightweight and portable you can easily take it to the gym, the office, the park, on a walk |
| Key Feature 1 | 4-point stainless steel, performance-optimised blade smooths out frozen fruit, crushes ice, and delivers velvety protein drinks |
| Key Feature 3 | Leakproof flip and sip lid: specially designed for on-the-go sipping without spillage. |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Portable Blender |
| Number of Speed Settings | 1 |
| Weight | 0.71 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 31 cm |
| Shipping Weight | 5.48 kg |
| Shipping Width | 19.4 cm |
| Shipping Depth | 28.6 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 8 cm |
| Additional Information | 2000mAh premium battery: Delivers an impressive 15+ blending cycles per 90-minute charge. |
| Colour Group | Blue |
| Product Range | Blenders |
| Width | 8 cm |
| Height | 27.2 cm |
| Product Dimensions | 27.2cm x 8cm x 8cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
Write Your Own Review
