Hotpoint H7F HP43 X UK H7FHP43XUK Dishwasher - Inox - 15 Place Settings
£399.99
Rapid local delivery Available
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645661992
The Hotpoint H7F HP43 X UK H7FHP43XUK Dishwasher in Inox offers exceptional convenience and efficiency for your kitchen. With a generous capacity of 15 place settings, this dishwasher effortlessly handles your daily load of dishes. Its sleek design and durable construction make it a stylish and reliable addition to any modern home. Experience superior cleaning performance and advanced features, making dishwashing a breeze. Explore the Hotpoint H7F HP43 X UK H7FHP43XUK Dishwasher for a seamless and efficient dishwashing experience.
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645661992 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | H7FHP43XUK |
| Colour | Inox |
| Key Feature 2 | Maxi Tub |
| Key Feature 1 | 3D Zone Wash |
| Key Feature 3 | 10 programmes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Programmes | Eco, Auto Intensive, Auto Mixed, Auto Fast Wash, Rapid, Delicates, Good Night, Sanitizing, Soak, Self Clean |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 43 dB |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Weight | 47 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 91 cm |
| Shipping Weight | 49 kg |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | Digital |
| Depth | 59 cm |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Drying Technology | Door Opening System |
| Features | 3D Zone Wash, Maxi Tub , 10 programmes |
| Half Load Supported | Yes |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 59cm |
| Energy Label | C |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
Write Your Own Review
